Mac‘inizi başlattığınızda görülen ekranlar hakkında

Mac’inizi OS X’den başlattığınızda, Mac’inizin nasıl başlatıldığını veya başlatma sürecinin neden tamamlanamayabileceğini bildiren farklı ekranlar görüntülenir.

Mac’inizi başlatma

Mac’inizin modeli, OS X ve firmware sürümü ve seçtiğiniz başlatma seçeneklerine bağlı olarak başlangıç ekranlarında veya bu makalede belirtilen bölümlerde küçük farklılıklar görebilirsiniz. Örneğin:

  • Başlangıç sürecinin herhangi bir aşamasında arka plan mavi, siyah veya gri olabilir.
    Arka planda bir masaüstü resmi de olabilir.
  • İlerleme göstergesi, bir ilerleme çubuğu veya dönen bir gösterge   şeklinde olabilir.
  • Bilgisayarı Boot Camp kullanarak Windows’tan başlatıyorsanız Mac’iniz Apple logosunu veya bu makalede belirtilen diğer ekranları göstermez.

Gücü Açma

Mac’inizi ilk açtığınızda ekran kapalıdır (siyah renkli) ve bir başlatma sesi duyulur. Mac’iniz BootROM’unu ve belleğini (RAM) başlatır. Ardından otomatik sınama (POST) ve BootROM testi yapar. Bu noktada, başka bip sesleri veya başlatma sesleri duyarsanız bu durum bir donanım sorunu olabileceğini gösterir ve başlatma işlemi durdurulur. Mac’inize bellek eklediyseniz doğru takılıp takılmadığını kontrol edin.

Boş ekran

Otomatik sınama tamamlandığında, Mac’iniz bağlı ekranlara bir video sinyali gönderir. Başlatma sırasındaki bu noktada monitörün ekranı siyah veya gri renkte görünür ve ekranın arka aydınlatması açılır. Kısa bir süre sonra ekranınızda görüntü belirmezse ekranın parlaklığını yükseltmeyi deneyin. Harici ekran kullanıyorsanız bu ekranın düzgün şekilde bağlanmış ve açılmış olduğundan emin olun.

FileVault’ta oturum açma

FileVault‘u kullanarak tam disk şifreleme özelliğini etkinleştirdiyseniz başlangıç diskinin kilidini açmak için kullanıcı hesabınızın adını ve parolanızı girmeniz istenir.

Apple logosu

Apple logosu görüntülendiğinde, bilgisayar “boot.efi” adındaki başlangıç dosyasını başlangıç diskinizde bulmuş demektir. Bu dosya, Mac’inize başlangıç diskinizdeki Sistem klasörünün yerini gösterir.

İlerleme göstergesi

Mac’iniz başlangıç diskinde Sistem Klasörünü bulduktan sonra ekranda bir ilerleme çubuğu veya dönen dişli görünür. Bu simgelerin görünmesi, Mac’inizin OS X Sistem klasöründeki dosyaları okuduğu anlamına gelir.

Oturum Açma Penceresi

Mac’inizde FileVault etkin değilse veya Sistem Tercihleri’nden otomatik oturum açma özelliğini kapattıysanız bu Mac’te bulunan kullanıcı hesaplarını gösteren bir ekran görürsünüz. Oturum açmak için kullanıcı hesabınızın adını seçin ve parolanızı girin.

Masaüstü

Mac başlatma işlemini tamamladıktan ve oturumunuzu açtıktan sonra masaüstü resminizi ve Dock’u görürsünüz.

Görebileceğiniz diğer ekranlar

Başlatma seçeneklerini değiştirdiyseniz veya Mac’inizi başlatmayla ilgili bir sorun varsa başlatma süreci sırasında aşağıdaki ekranlardan birini görebilirsiniz.

Soru işareti bulunan klasör

Ekranda Apple logosu yerine soru işaretli bir klasör simgesinin görüntülenmesi, Mac’inizin yerel veya ağ tabanlı başlangıç diskini bulamadığı anlamına gelir. Bu durum, Sistem Tercihleri alanındaki Başlangıç Diski bölmesinde seçilen disk kullanılamıyorsa ortaya çıkabilir. Mac’inizin belirttiğiniz başlangıç diskini bulup bulamayacağını görmek için birkaç dakika bekleyin.

Kısa bir süre bekledikten sonra hâlâ bir soru işareti görüyorsanız Mac’inizi başlatmak için Başlangıç Yöneticisi’ni kullanın, ardından Sistem Tercihleri‘nden başlangıç diskinizi yeniden seçin.

Yazılım güncellemesi yükledikten sonra soru işareti görüntüleniyorsa OS X Kurtarma’yı kullanarak başlangıç diskinizi yeniden seçin.

Yasak sembolü

Ekranda Apple logosu yerine içinde eğik çizgi olan bir daire simgesi görüntülenmesi Mac’inizin başlamak için geçerli bir Sistem Klasörü bulamadığı anlamına gelir.

Mac’inizi okul veya iş yerinde kullanıyorsanız Mac’iniz OS X’in yanlış sürümünden başlamaya çalışıyor olabilir. Daha kapsamlı yardım için BT departmanınızla görüşün.

Sorun kişisel Mac’inizdeyse OS X Kurtarma‘yı kullanarak OS X’i yeniden yüklemeyi deneyin.

Kilit simgesi

Mac’inizde bir firmware parolası ayarlarsanız Mac’inizi harici bir sürücü veya OS X Kurtarma gibi başka bir disk bölümünden başlatmayı denediğinizde, başlangıç sırasında ekranda bir kilit simgesi görebilirsiniz. Başlatma işlemine devam etmek için firmware parolanızı girin.

Dönen küre

Ekranda Apple logosu yerine dönen küre simgesinin görüntülenmesi, Mac’inizin bağlı veya dahili bir başlangıç diski yerine NetBoot veya İnternet Kurtarma gibi ağ tabanlı bir başlangıç diskinden başlatıldığı anlamına gelir. Mac’inizi bilerek bu şekilde başlatmadıysanız güç düğmesini basılı tutarak Mac’i kapatın. Ardından güç düğmesine tekrar basarak aygıtı normal şekilde başlatın.

Mac’iniz her seferinde dönen dişliyle başlıyorsa ve okul ya da iş yeri gibi bir ortamdaysanız BT departmanıyla görüşerek daha fazla bilgi alabilirsiniz. Mac’iniz ağınızdaki bir sunucuyu kullanarak başlamaya çalışıyor olabilir. Kişisel Mac’inizi kullanıyorsanız OS X Kurtarma’yla başlatarak başlangıç diskini ve OS X’i kontrol edin.

Pil simgesi

Ekranda Apple logosu yerine pil simgesinin görüntülenmesi, Mac dizüstü bilgisayarınızdaki pil düzeyinin başlatma için çok düşük olduğu anlamına gelir. Mac’inizin pilini şarj etmek üzere güç adaptörünü takarak bilgisayarı başlatmayı tekrar deneyin.

PIN kodu

Mac’inizi Mac’imi Bul uygulamasıyla kilitlerseniz başlatma sırasında ekranınızda dört veya altı haneli bir kilit ekranı görüntülenir. Belirlediğiniz kod girilinceye kadar Mac’iniz başlatma işlemine devam etmez.

Aygıtınızı iOS 10’a güncelleyin

iOS 10 sizlerle. Kendinizi daha iyi ifade etmenize ve aygıtınızdan çok daha fazla keyif almanıza yardımcı olacak yeni özelliklerle dolu.

Popüler konular